DUYURULAR

Ehliyet sınavında hangi alanlardan kaç soru soruluyor?

 

Ehliyet sınavında 50 sorudan;

12 tanesi ilk yardım,

23 tanesi trafik,

9 Tanesi motor,

6 Tanesi trafik adabı sorularından oluşmaktadır.

 

Ehliyet sınavından geçmek için kaç puan almam gerekiyor?

Puanlama çok basit. Her soru 2 puan, 50 soru olduğu için toplam 100 puan üzerinden değerlendiriliyor sınav. 35 doğru cevap verirseniz sınavdan başarılı olursunuz

 

Trafik, İlk yardım, Motor ve Trafik adabı sorularından kaç doğru yapmam gerekiyor?

Sınavın en güzel yönü budur ki herhangi bir sınırlama yok. Ne olursa olsun toplam 35 doğru yapmanız gerekiyor isterseniz motor sorularına hiç dokunmayın toplam doğru sayınız 35 olsun geçiyorsunuz. 15 Yanlış yaparsanız gerisi doğru olursa sınırda 35 doğru, 70 puan alarak geçersiniz.

Ehliyet sınavı zor mu?

Sorulara bakıldığında bir kısım sorular bilgi ile rahatlıkla çözülebilecek düzeydedir. Bir kısım sorular ise adayların mantık yürütmesini hedeflemektedir. Genel olarak bakıldığında sınavın çok ağır olmadığı görülmektedir. Adaylara önerimiz konulara çalışıp online olarak sistemimizden soruları çözmeleridir.

 

Ehliyet sınavında yanlışlar doğruyu götürüyor mu?

Ehliyet sınavı 4 şıktan oluşuyor ve yanlışlar doğruyu götürmüyor. İçiniz rahat olsun. Bilmediğiniz soruları mantığınıza uygun olarak çözebilirsiniz.

Konya Kaplan Sürücü kursu olarak sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar dileriz.

Ehliyet için tescilden randevu nasıl alınır?

2018 Nisan ayı itibariyle Ehliyet verme görevi Nüfus Müdürlüklerine verilmiştir, buna göre randevu sistemi de değişmiştir. Değerli sürücü adaylarımız artık ehliyet çıkarmak için ALO 199 nolu telefon hattından bulunduğunuz bölgede en yakın nüfus müdürlüklerinden randevunuzu alabilirsiniz. Önemle duyurulur.

EMNİYET RANDEVU NASIL İPTAL EDİLİR?

Ehliyet randevu iptal etmek için ise üste verdiğimiz ALO 199 nolu hattan ulaşarak randevunuzu iptal edebilirsiniz

RANDEVU ALMAK İÇİN;

Buraya Tıklayınız!

 

elektronik-sinav

Elektronik ehliyet sınavı nedir, ne zaman yapılır ?

Konya Sürücü Kursu olarak sizlere elektronik ehliyet sınavının ne olduğunu açıklamaya çalışacağız. Elektronik ehliyet sınavı pilot olarak Ankara ve Eskişehir’de uygulanmaktadır. Elektronik sınav il genelinde değil belli merkezlerde gerçekleştirilmektedir. Önümüzdeki süreçte daha fazla ilde pilot olarak uygulanmaya devam edecektir.

Elektronik ehliyet sınavı ne zaman yapılır?
Elektronik ehliyet sınavı için randevu alınmaktadır. Merkezi sınav gibi aylarca beklemeye gerek yoktur. Eğer kursiyer sınavdan başarısız olursa yeni bir sınav için en erken 15 gün sonra e-sınava girebilmek için randevu alabiliyor. Bir kursiyer en son katıldığı sınavdan sonra 1 ay içinde elektronik sınava girmezse 1 hakkı yanmış oluyor. O yüzden en son girdiğiniz e-sınav tarihinde itibaren geciktirmeden elektronik sınava girmeniz gerekiyor.

E-sınav sonuçları ne zaman açıklanır?
Sınavı tamamlar tamamlamaz aynı saat içinde sonuçlarınızı alabiliyorsunuz. Merkezi sınavlarda sonuçlar 10 gün sonra açıklanmaktadır. Aday sınavdan kalınca bir sonraki sınav tarihini beklemek zorunda kalıyordu. Bu aylar sürebiliyor. E-sınav ile en yakın zamana randevu alarak başvuru yapabiliyorsunuz. Bu da zamandan tasarruf etmeniz açısından çok değerli.

E- Ehliyet sınavı maliyeti nedir?
E-ehliyet sınavı için ödenecek ücretlerde herhangi bir fiyat artışı söz konusu değildir. Pilot olarak uygulanan elektronik sınavların tek farkı uygulanış şeklidir. Elektronik sınav giriş ücreti 60 TL’dir. E-sınav ücretlerini banka yoluyla ödeyebilirsiniz.(Ziraat, Halk ve Vakıf bank)

Elektronik sınavı başvuru yapabilmek için başlıca koşul nedir?
Elektronik sınava başvuru yapabilmeniz için sürücü kursunun vereceği teorik eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Eğitimi tamamladıktan sonra belirli merkezlerde sınava girebilirsiniz.

Elektronik sınava giriş hakkı kaçtır?
Elektronik sınava giriş hakkı 4(dört)’tür. E-sınava başvuru yapan bir aday teorik sınava başvuru yapamaz. Yapabilmesi için 4 hakkı sonunda başarısız kabul edilmesi gerekir. Fakat teorik sınava giren bir aday e-sınava geçiş yapabilir.

E-Sınav randevu tarihimi değiştirebilir miyim?
2016 E-sınav kılavuzuna: göre “Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer, e-sınav tarihinden en az 3 (üç) gün önce randevusunu değiştirebilir.”

Elektronik sınavda hangi alanlardan soru soruluyor ve sınav kaç dakika sürmektedir?
Elektronik sınavda 12 İlk yardım, 23 Trafik, 9 Motor ve 6 Trafik adabı sorusu sorulmaktadır. Sınav toplam 50 sorudan oluşuyor. Sınav süresi 45 dakika sürmektedir. Normal teorik sınavlarda sınav süresi 60 dakikadır. Fakat e-sınav’da sınav süresi 45 dakikadır.

Elektronik sınavdan başarılı olduktan sonra Direksiyon sınavı ne zaman olur?
Direksiyon sınavlarının planlaması yapılırken birçok unsur göz önüne alındığı için herhangi bir tarih belirtmek hatalı olur. Fakat en az 2 hafta sonra veya daha geç bir tarihte olabilir.

E-sınav için giriş belgesi var mı?
Evet var. Sınava girebilmeniz için giriş belgenizi kursunuzdan almayı unutmayınız. Sınava girerken yanınıza elektronik cihaz almayınız. Kimlik belgeniz mutlaka yanınızda olsun. Sınavdan en az yarım saat önce gireceğiniz binada hazır bulunmanız gerekir. E-sınav kılavuzuna göre sınava geç kalırsanız ve o sırada sizden önce çıkan bir aday olursa sınava alınmayacağınız belirtilmektedir. Fakat geç kaldığınız halde sınavdan kimse çıkmamış ise sınava alınacağınız belirtilmektedir. İşinizi sağlama alıp erkenden sınava yerine gidiniz.

E-sınav için başarı sınır kaçtır?
E-sınav’da 50 soru sorulacak ve her soru 4 şıktan oluşacaktır. Sınavdan başarılı olabilmek için en az 70 puan almak gerekiyor.

Elektronik sınava nasıl hazırlanabilirim?
Elektronik sınava hazırlanmak için kursun eğitimlerine katılmanızı tavsiye ediyoruz. Ehliyet sınav soruları çözmek istiyorsanız MEB tarafından Merkezi sınavlarda sorulan soruları sitemizden çözerek kendinizi deneyebilirsiniz.

kaplan surucu kursu konya

2018 ehliyet sınav tarihleri MEB tarafından açıklanmıştır.

MEB tarafından açıklanan ehliyet sınav tarihlerinde 2016 yılına göre 6 olan sınav sayısı 5’e düşürülmüştür. 2018 Yılının ilk sınavı 10 Şubat 2018 tarihinde yapılacaktır.  Daha sonra sırasıyla, nisan, ağustos, ekim ve aralık aylarında sınav yapılacaktır.

  • 10 Şubat 2018 Cumartesi
  • 21 Nisan 2018 Cumartesi
  • 04 Ağustos 2018 Cumartesi
  • 20 Ekim 2018 Cumartesi
  • 22 Aralık 2018 Cumartesi

Sınav tarihleri incelendiğinde en uzun sınav aralığı nisan ve ağustos ayları arasındadır. Konya’da Elektronik sınav merkezi açılmış ve her ay sınava girmek mümkündür. Elektronik sınavda, sınav biter bitmez sonuçlar alınıyor ve en yakın tarihli direksiyon sınavına girebiliyorsunuz. Genel olarak ta direksiyon sınavları ehliyet sınav sonuçları açıklandıktan 2-3 hafta sonra yapılmaktadır. 

2018 yılı direksiyon ve ehliyet sınav ücretleri  teorik sınav ücreti 75 TL direksiyon sınav ücreti 100 TL’dir.